Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Triedime kuchynský olej

Triedenie kuchynského oleja je vo Svidníku ešte v plienkach. V niektorých domácnostiach sa použitý jedlý olej ešte stále vylieva do kanalizácie, čo je však zakázané a hrozí za to pokuta. Pritom je použitý olej možné plnohodnotne využívať pri výrobe plastov či biopalív. Preto by sme mali olej zberať a odovzdávať pre následnú recykláciu.

V_niektorých_domácnostiach_na_Slovensku_sa_použitý_jedlý_olej_ešte_stále_vylieva_do_kanalizácie,_čo_je_však_zakázané_a_hrozí_za_to_pokuta._Pritom_je_použitý_olej_možné_plnohodnotne_využívať_pri_výrobe_plastov_či_bi

Vo Svidníku sú na to vytvorené tieto 3 miesta:

- zberný dvor na ulici Stropkovskej 

- čerpacia stanica SLOVNAFT

- obchodný dom KAUFLAND

 

Prečo olej nevylievať do odtokov?

Olej zanáša a v niektorých prípadoch až upcháva kanalizáciu, láka hlodavce a spôsobuje problém aj pri čistení odpadových vôd. 

Rastlinný olej ale aj živočíšne tuky rozptýlené vo vode poškodzujú ryby, vtáky, cicavce a iné druhy zvierat. Zvieratá, ktoré sú potiahnuté živočíšnymi tukmi alebo rastlinnými olejmi, môžu uhynúť na podchladenie, dehydratáciu, hnačku alebo vyhladovanie. Môžu sa tiež utopiť alebo stať sa obeťou predátorov. Ryby a iné vodné organizmy sa môžu udusiť v dôsledku vyčerpania kyslíka spôsobeného rozliatymi živočíšnymi tukmi a rastlinnými olejmi vo vode. Únik živočíšnych tukov a rastlinných olejov do vody má rovnaké alebo podobné ničivé účinky na vodné prostredie ako ropné oleje. [1]

Ako zberať kuchynský olej?

Nech zber prebieha akýmkoľvek spôsobom, vždy musíme dodržať nasledovný postup – olej zbierame do suchých a čistých priehľadných PET fliaš (alebo originálnych obalov, ktoré sa dajú bezpečne uzavrieť. Do fliaš nalievajme olej až po jeho vychladnutí. Snažme sa o to, aby bol olej bez zvyškov potravín. Dobre uzavretú fľašu s použitým kuchynským olejom odovzdáme na zbernom mieste .

 

Zdroj: nulaodpadu.sk