Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Do ktorej nádoby to patrí? Diel 1

Dátum: 15.02.2021
Autor: Technické služby mesta Svidník
Do ktorej nádoby to patrí? Diel 1

odpovede na najčastejšie otázky

Už sa Vám stalo, že ste chceli obal vyhodiť do správnej nádoby, no neboli ste si istý kam patrí?

Nevadí, je to úplne normálne. Obraciate sa na nás s mnohými otázkami, čo kam vyhadzovať, čo sa s odpadom ďalej deje a podobne. 

Na základe skúseností z triediacej linky zisťujeme, že niektoré odpady robia veľký problém. Preto sme sa rozhodli v prehľadnej grafike pripraviť odpovede, aby sme Vám pomohli.

1. Kapsula od kávy

Mnohí Svidníčania ju vyhadzujú do žltého kontajnera. Je to žiaľ nesprávne. Ide o obal, ktorý je vyrobený kombináciou viacerých plastov, ktoré nie je možné od seba oddeliť. Zároveň obsahuje zvyšky kávy. Preto ho ďalej nemožno recyklovať.

Patrí do zmesového komunálneho odpadu.

V mnohých krajinách sú plastové kapsuly do kávovaru zakázané kvôli nadmernej tvorbe odpadu. Viacerí výrobcovia prišli s ekologickejším variantom. Tou sú jednorázové hliníkové kapsuly, prípadne kapsuly, ktoré je možné opakovane naplniť. Označujú sa napríklad ako ekokapsule. Sú bežne dostupné v internetových obchodoch. 

2. Jednorazová plienka

Denne nachádzame tieto jednorazové plienky v modrých kontajneroch. Napriek tomu, že je plienka vyrobená prevažne z celulózy, nie je ju možné ďalej recyklovať. A to hlavne z hygienických dôvodov. 

Patrí do zmesového komunálneho odpadu. 

Aj v tomto prípade existujú mnohé varianty. Prateľné plienky sú dostupné už roky. Ak teda zmýšľate extra ekologicky, môžete siahnuť po nich. 

 

3

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.