7 najčastejších mýtov o triedení odpadu

Prečo im neveriť a aká je skutočnosť
Mýtus #1 Triedenie je zbytočné, aj tak to skončí všetko na jednej kope
Je to samozrejme nezmysel. Každá komodita je zbieraná zvlášť a následne vysypaná na zbernom dvore, kde dochádza k dotrieďovaniu a príprave na ďalšie zhodnotenie. Tento mýtus pochádza z počiatku triedenia, kedy boli kontajnery na triedené zložky zaplnené zmesovým odpadom a došlo tak k znehodnoteniu separovaných zložiek. Dnes sa to stáva veľmi zriedka.
Mýtus #2 Načo vlastne triedime, veď za to musíme aj tak zaplatiť
Toto si naozaj myslí takmer polovica obyvateľstva. Je to veľká chyba. V skutočnosti platíme iba za zmesový komunálny odpad a drobný stavebný odpad. Za odvoz a triedenie zelených, modrých a žltých nádob platí v našom prípade ENVIPAK, teda organizácia zodpovednosti výrobcov(OZV). Čím viac vytriedime, tým menej zmesového odpadu skončí na skládke.
Mýtus #3 Kontajnery na triedené zložky nemáme
Samozrejme je to výhovorka. V našom meste máme jednu z najnižších dochádzkových vzdialeností v republike. Nemáme oranžovú ani červenú nádobu na tetrapaky a kovy, lebo tieto komodity triedime do žltej nádoby spoločne s plastami.
Mýtus #4 Aj tak skoro nikto netriedi
Omyl. Podľa štúdií triedi 87% Slovákov. Vyhovárať sa na ostatných je teda zbytočné.
Mýtus #5 Triedenie je príliš namáhavé a zaberie kopec času
Zaberie čas iba na začiatku. Pokiaľ si však nájdete svoj systém, kde budete jednotlivé zložky doma odkladať potom je to už jednoduché.
Mýtus #6 Triedenie zaberie doma kopec miesta
Ide o jednu z najčastejších výhovoriek. Ak máme kde ukladať netriedený odpad, máme miesto aj keď ho triediť začneme. Vymeníme jednu veľkú nádobu za niekoľko menších. So zmesovým odpadom už nebudeme musieť chodiť tak často von.
Mýtus #7 Ide o dočasné nadšenie a triedenie onedlho skončí
Veľký omyl. Európa je chudobná na nerastné bohatstvo. Preto je recyklácia odpadov nevyhnutnosť. Šetrí to primárne zdroje aj energiu.