Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Aj ten obal z Horalky patrí do žltej nádoby

Dátum: 13.12.2022
Autor: Technické služby mesta Svidník
Aj ten obal z Horalky patrí do žltej nádoby

my sa postaráme

V minulosti si mnoho ľudí kládlo otázku ako sa dá čo recyklovať. Ak však nadobudli pocit, že je obal alebo výrobok nerecyklovateľný vyhodili ho do zmesového komunálneho odpadu. Doba sa však mení a mení sa spôsob triedenia. Preto platí, že do žltej nádoby patria takmer všetky obalové plasty. A je jedno či je ich možné recyklovať - materiálovo prípadne využiť inak - energetické zhodnotenie. 

Obal z najobľúbenejšej sladkosti nám poslúži ako príklad. Spoločnosť, ktorá vyrába Horalku platí OZV poplatok za to, že obal v ktorej je Horalka zabalená bude ekologicky zlikvidovaný. Keďže je vyrobený z polypropylénu - teda plastu, patrí do žltej nádoby. Na Slovensku je možné mäkký polypropylén využiť energeticky. (Vo Francúzku napríklad dochádzka k chemickej recyklácii)

Ako ho vyhodíme do žltej nádoby, odvoz a spracovanie zaplatí OZV (organizácia zodpovednosti výrobcov). Ak ho však vyhodíme do čiernej nádoby - teda do zmesového komunálneho odpadu, tak odvoz aj likvidáciu na skládke zaplatíme z vlastných peňazí. 

 

Triedenie má zmysel!