Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Máme veľa možností, no nevyužívame ich

SÚBOR
Dátum: 15.06.2023
Autor: Technické služby mesta Svidník
Máme veľa možností, no nevyužívame ich

analýza odhaľuje nedostatky

Medzinárodný deň Zeme je dňom, kedy si pripomíname na celom svete dôležitosť dôstojného správania sa k našej planéte, k našej prírode. Produkcia komunálnych odpadov sa každoročne zvyšuje. Je to spôsobené zvyšovaním životnej úrovne každého z nás a nedostatočnou reguláciou pre obaly v ktorých sú výrobky umiestňované na trh - do obchodov. Ďalším dôvodom pre zvyšovanie produkcie množstva odpadov je plytvanie s potravinami a v neposlednom rade lenivosť a ľahostajnosť pri nakladaní s biologicky rozložiteľnými odpadmi - tráva, konáre a podobne. 

Napriek tomu, že v meste máme vytvorený komfortný systém pre nakladanie s odpadmi, nevyužívame všetky jeho možnosti. Smerovanie vo vyspelých krajinách je nastavené veľmi jednoznačne. Komfortný systém pre triedené odpady, nekomfortný pre zmesový komunálny odpad. To vytvára nepriamo tlak na obyvateľov, aby sa odpadu nezbavovali ale aby s ním nakladali zodpovedne keď už ho vytvorili. 

Napriek tomu, že každá domácnosť žijúca v rodinnom dome má k dispozícii kompostér na nakladanie s odpadom  zo záhrad, tento odpad často končí v nádobe na zmesový komunálny odpad. Ten potom skončí na skládke, kde sa rozkladá bez prístupu vzduchy, vzniká metán. Musíme za to zaplatiť. A pár rokov za 1 tonu zmesového komunálneho odpadu budeme platiť násobne viac ako teraz.  Ak máte zeleného odpadu priveľa, viete ho bezplatne odovzdať na zbernom dvore. Ak si to neuvedomíme a niečo s tým neurobíme bude nás to stáť veľmi veľa. 

Na deň Zeme sme realizovali analýzu náhodných nádob z rodinných domov. Cieľom bolo zistiť, čo sa v nádobe nachádza a ako odpad triedime, kde máme rezervy.

Výsledky sú alarmujúce. Práve zelený odpad zo záhrad tvoril až 43,4 %. Nedostatky sú aj so zvyškami jedla, ktoré sú tiež kompostovateľné. Tie tvorili 19,6% z celkového množstva. Rezervy sú aj v triedení plastov, aj keď PET už zálohujeme, sú to aj ďalšie plastové odpady, ktoré je potrebné triediť. Kovy patria v našom meste do žltých nádob - nevytvárame ďalšie nádoby - snažíme sa vytvoriť čo najjednoduchší systém. 

Kompletné čísla z analýzy sú uvedené v prílohe. 

Všetkým študentom, ktorí pomáhali pri triedení patrí obrovská vďaka. Chcelo to odvahu a odhodlanie. Verím, že takíto húževnatí mladí ľudia sa v živote nestratia a budú úspešní. Za TSMS sme ešte nesplnili sľub, ktorý som vám dal. Buďte trpezliví príde aj na to!

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
IMG_4076 Veľkosť: 4.12 MB Formát: jpg Dátum: 15.6.2023
IMG_4085 Veľkosť: 4.24 MB Formát: jpg Dátum: 15.6.2023
IMG_4053 Veľkosť: 4.54 MB Formát: jpg Dátum: 15.6.2023
IMG_4084 Veľkosť: 5.14 MB Formát: jpg Dátum: 15.6.2023
IMG_4078 Veľkosť: 7.19 MB Formát: jpg Dátum: 15.6.2023
IMG_4103 Veľkosť: 7.61 MB Formát: jpg Dátum: 15.6.2023

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.