Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Triedime olej a rastlinné tuky

GALÉRIA SÚBOR
Dátum: 21.06.2023
Autor: Technické služby mesta Svidník
Triedime olej a rastlinné tuky

už aj v našom meste

Vážení občania,

vzhľadom na povinnosť, ktorá nám vyplýva zo zákona a taktiež aj vzhľadom na ochranu životného prostredia, ktorého aj my sami sme súčasťou, vám dávame do pozornosti, že aj v našom meste/obci sme zaviedli zber potravinárskych použitých olejov a tukov z domácností.

Jedlý olej je totiž po využití v domácnostiach vylievaný vo väčšine prípadov do odpadových systémov, čo so sebou nesie množstvo negatív nielen pre životné prostredie.

Aj vaša domácnosť môže priložiť ruku k tomuto správnemu kroku ako sa začať chovať a žiť ekologickejšie. Pýtate sa ako? Je to úplne jednoduché.

Do triedeného odpadu patria všetky jedlé oleje a tuky, ktoré doma používate pri príprave jedla. Použité oleje a tuky stačí zliať do akejkoľvek PET fľaše, ktorú ste doma zvyknutí triediť. Plnú a dobre uzavretú PET fľašu odneste do najbližšej označenej zbernej nádoby na triedenie oleja – viď obrázok zbernej nádoby.

kontajner

Miesta, kde sú umiestnené zberné nádoby (kontajnery) v našom meste/obci prikladáme nižšie, prípadne si ich môžete pozrieť na internetovej stránke https://www.triedimolej.sk/mapa/#mapa3 alebo sa informovať priamo na meste/obci alebo na našej webovej stránke obce/mesta. Čím viacej obyvateľov bude triediť použitý kuchynský olej, tým viac zberných nádob bude rozmiestnených v našej obci/meste.

Medzi hlavné prínosy triedenia použitého potravinárskeho oleja a tukov patrí:

  • neupcháva odpadové rúrky u vás doma
  • neupcháva kanalizáciu v obciach
  • znížia sa náklady na servis a údržbu ČOV a kanalizačných sieti
  • zlepší sa kvalita prečistených odpadových vôd
  • zníži sa obsah CO2 vypúšťaného do atmosféry
  • znížime poplatky v obciach za skládky odpadu.

Podrobnejšie informácie si môžete pozrieť na webovej stránke www.triedimolej.sk

 

Naším cieľom je, aby sme sa spoločnými silami pokúsili nielen skrášliť našu mesto, ale súčasne aj spoločnými silami a snahou prispeli k zdravšiemu a ekologickejšiemu nažívaniu v ňom.

 

„Zapojte sa do triedenia jedlých olejov a tukov, pretože každá kvapka sa počíta“

Ďakujeme a veríme, že sa nám to spoločne podarí.

 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Tridim_olej_Plakat_A1_SK Veľkosť: 721.3 kB Formát: pdf Dátum: 21.6.2023

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.