Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Odhŕňanie ciest a chodníkov

Vyriešený
Prijatá: 19.02.2021
Zodpovedaná: 19.02.2021
Autor: Matúš Alexovič
Zodpovedal: Technické služby mesta Svidník

Otázka:

Prajem dobrý deň, chcel by som podotknúť na nedostatočnosť odhŕňania parkovísk pred obytnými blokmi, resp. v celom meste Svidník. Odhŕňanie cies, ale najmä chodníkov a parkovísk považujem za polovičnú prácu zo strany samotných zamestnancov ktorý odhŕňajú. Po prejdení pluhu sa zakaždým nahrnie sneh pred odparkované vozidlá, pričom podľa môjho úsudku by sa ten nahromadený sneh spred áut dal bez problémov odstrániť, jednoduchým cúvnutím a prejdením parkoviska znova. Nehovoriac o tom, ze vďaka takémuto odhŕňaniu je približne 4-5 parlovacích miest nepoužiteľných, pretože je tam nahŕnutý sneh z parkoviska. Logické mi príde tento sneh nahrnúť na trávnik, nie ním zabrať parkovacie miesta určené pre obyvateľov mesta. Ďalšia vec ktorá mi týmto spôsobom odhŕňania príde nelogická je, že ľudia ( bez ohľadu na vek ), musia ráno vstávať skôr aby si odhrnuli okolie auta a mohli odísť do práce. Po príchode z práce je miesto znovu zahrnuté od pluhu a ľudia si musia doslova voziť lopatu v aute, aby si mohli parkovacie miesto sprístupniť na parkovanie. Toto sa opakuje každý deň. Navyše nahrnuté kopy snehu po zamrznutí, sa veľmi ťažko odhŕňajú, keďze výška takej kopy je aj 50-70cm, zľadovateného snehu, nehovoriac o možnom poškodení karosérie / laku vozidla pri samotnom parkovaní. Nechcem týmto dehonestovať prácu údrbárov, ale myslím si že tento problém je simplexný a ľahko riešiteľný. V meste je množstvo takýchto parkovísk, na niektorých po zaparkovaní autá stoja trčiac do cesty, kvôli nedôsledne odhrnutému snehu, čo mi príde nebezpečné. Myslím si, že pre ľudí v meste by mali byť takéto banálne veci samozrejmosťou, nie raritou. Mali by sa odhŕňať nie iba cesty “ na oko “, ale aj samotné parkovacie miesta, najefektívnejšie je robiť to v čase keď sú ľudia v práci, nie keď sú plné parkoviská. Taktiež pre návštevníkov či uz samotných obyvateľov alebo mesta, je obtiažne na takýchto miestach zaparkovať a príde mi to na obtiaž, že návšteve musím ísť odhádzať parkovisko. Parkoviská nie sú súkromným pozemkom, preto si nemyslím že by sa o ich stav mali starať obyvatelia. Teda aspoň nie takto často, každý deň. Ľudia potom parkujú ľubovoľne po chodníkoch a križovatkách, čo jednak obmedzuje chodcov, ohrozuje samotné autá z dôvodu ich poškodenia, a môže to sťažiť, alebo zabrániť v prístupe záchranných zložiek. Fotka je zriadená na ul. 8.mája, pri firme Slotex. Celá táto ulica a ulice priľahlé sú v podobnom stave. Verím, že si nájdete čas nato, aby ste tento problém odstránili. Ďakujem za Váš čas. Prajem pekný zvyšok dňa.


Odpoveď:

Prajem pekný večer.

Ťažko sa mi odpovedá, keďže v prípade sťažností človek pozerá primárne na problematickú vec zo svojho pohľadu.

Skúsim teda objasniť ako prebieha zimná údržba.

Zimná údržba sa riadi operačným plánom, ktorý stanovuje priority.

- hlavné cestné ťahy

- frekventované chodníky

- prístup do nemocnice

- prístup k úradom 

- prístup k inštitúciám

- začisťovanie hlavných križovatiek

- začisťovanie frekventovaných schodísk

- začisťovanie prechodov pre chodcov (nám cestári tiež neodpracú brázdu, ktorá ostane po odrhnutí cesty 1. triedy)

- prístup k smetným nádobám

- hlavné vstupy k parkoviskám

- dočisťovanie garáži a parkovísk

 

V našom meste je 2500 verejných parkovísk. Ak by sme mali každé parkovisko počas pohotovosti začisťovať, tak údržba jedného úseku netrvá 4,5 hodiny ale 10 hodín.

Čo by to prinieslo?

Na ulici 8. mája by síce boli komfortne dočistené vstupy na parkoviská a na ulici Ľ. Štúra by občania ešte nemali odhrnutá ani hlavnú cestu.

Takže parkoviská v rámci možnosti dočisťujeme priebežne, ak to poveternostné podmienky dovolia. Tak ako dnes. Počas celého dňa. Aj na Váš telefonický podnet sme operatívne reagovali.

Voči pracovníkom TSMS je to nefér označiť ich prácu za polovičnú. Nezaslúžia si to. 16 hodín za volantom traktora, 16 hodín s lopatou v ruke. 

Verím, že sa na túto problematiku pozriete aj z nášho pohľadu. 

Ďakujem

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.